لگد زدن بیوگرافی لیلا بلوکات سید جواد رضویان

لگد زدن: بیوگرافی لیلا بلوکات سید جواد رضویان لیلا بلوکات تلویزیون بازیگری اسپانسر تلویزیون بازیگران بازیگر ایرانی سینما

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی مالیات برعایدی املاک جهت کنترل بازار مسکن مهم است / وزارت اقتصاد

نتایج یک پژوهش که به وسیله معاونت اقتصادی وزارت اقتصاد انجام شده، بر لزوم اخذ مالیات بر عایدی املاک جهت کنترل و تنظیم بازار مسکن صحه گذاشته است. 

مالیات برعایدی املاک جهت کنترل بازار مسکن مهم است / وزارت اقتصاد

وزارت اقتصاد:مالیات برعایدی املاک جهت کنترل بازار مسکن مهم است

عبارات مهم : بازار

نتایج یک پژوهش که به وسیله معاونت اقتصادی وزارت اقتصاد انجام شده، بر لزوم اخذ مالیات بر عایدی املاک جهت کنترل و تنظیم بازار مسکن صحه گذاشته هست.

به گزارش مهر، بر اساس گزارش معاونت اقتصادی وزارت اقتصاد در خصوص لزوم اخذ مالیات بر عایدی سرمایه در املاک، یکی از ابزارهای مهم سیاستی کنترل نوسانات بخش مسکن ابزار مالیات بر عایدی سرمایه است که بکارگیری آن نه تنها موجب زیاد کردن قیمت و اجاره مسکن نمی شود بلکه ابزار بسیار نیرومند در جهت کنترل قیمت و اجاره است و در کشورهای متفاوت نتیجه های مطلوبی به دنبال داشته هست. معاونت اقتصادی وزارت اقتصاد و دارایی دیروز گزارش پژوهشی جامعی را در رابطه با عنوان مالیات بر عایدی املاک منتشر کرد.

در این گزارش لزوم وضع مالیات بر عایدی سرمایه در املاک، تجربه و نتیجه های اخذ این نوع مالیات در کشورهای دیگر و آثار مثبت آن در حوزه اقتصاد و مسکن بررسی شده است است.

مالیات برعایدی املاک جهت کنترل بازار مسکن مهم است / وزارت اقتصاد

تفکیک تقاضای مصرفی و سرمایه ای به ساماندهی بخش مسکن کمک می کند.

در بخشی از متن آن آمده، تفکیک تقاضای مسکن به تقاضای مصرفی، تقاضای دارایی و تقاضای سوداگری بااهمیت ترین کمک علمی اقتصاددانان به ساماندهی و کنترل اقتصاد مسکن به خاص در خصوص کشورهای در حال توسعه است و به درک صحیح عملکرد این بخش و به تبع آن سیاست گذاری بخش مسکن کمک شایانی نموده است.

نتایج یک پژوهش که به وسیله معاونت اقتصادی وزارت اقتصاد انجام شده، بر لزوم اخذ مالیات بر عایدی املاک جهت کنترل و تنظیم بازار مسکن صحه گذاشته است. 

در تقاضای مصرفی مسکن صرفاً تأمین سرپناه خانوار مطرح هست، حال آنکه از منظر دارایی و سوداگری، بازدهی سرمایه گذاری مبنای تصمیم گیری هست. به علاوه، از منظر تقاضای سوداگری واکنش‌ها سرمایه گذارانی که وارد بخش مسکن می شوند و با خرید و فروش در دوره زمانی کوتاه مدت درآمد قابل توجهی به دست می آورند حائز اهمیت است و غفلت از آن آسیب های جبران ناپذیری را متوجه بخش مسکن و اقتصاد ملی می نماید.

رفتار سوداگری عامل مهم پیدایش شوک در بازار مسکن

در حال حاضر، در خصوص رواج پدیده سوداگری در بازار مسکن اتفاق نظر وجود دارد و متخصصان و کارشناسان بازار مسکن اعتقاد دارند علت مهم پیدایش شوک های بازار مسکن که آثار مخربی بر اقتصاد ملی بر جای می گذارد به شدت تحت تأثیر واکنش‌ها سوداگری در بازار مسکن قرار دارد. شوک بازار مسکن منافعی را متوجه مالکان مسکن می نماید و مستأجران از آن متضرر می شوند.

مالیات برعایدی املاک جهت کنترل بازار مسکن مهم است / وزارت اقتصاد

علاوه بر این، گروه خاصی از خانوارهای مالک از آن بهره مند می شوند. به طور کلی، اثر شوک بازار مسکن بر اوضاع توزیع درآمد به اندازه ای گسترده است که در اغلب موارد هیچ سیاستی قادر به خنثی سازی آن نخواهد بود. جهت پرهیز از آثار گسترده و زیان بار شوک های بازار مسکن، سیاست گذاران استفاده از ابزارهای مکمل مالیاتی به خاص مالیات منفعت سرمایه را در اولویت قرار داده و از شکل گیری شوک جلوگیری می کنند یا اینکه از شدت آن می کاهند.

اهدافی که وضع مالیات بر عایدی سرمایه محقق می کند

همچنین در این گزارش جامع و دقیق عنوان شده است وضع مالیات بر عایدی سرمایه در بخش املاک اهداف ذیل را محقق می کند:

نتایج یک پژوهش که به وسیله معاونت اقتصادی وزارت اقتصاد انجام شده، بر لزوم اخذ مالیات بر عایدی املاک جهت کنترل و تنظیم بازار مسکن صحه گذاشته است. 

*کمک به رشد و توسعه با ثبات و بلند مدت بخش مسکن

*کاهش نوسانات بازار مسکن و تشویق سرمایه گذاری در حد کفایت

مالیات برعایدی املاک جهت کنترل بازار مسکن مهم است / وزارت اقتصاد

*کنترل سوداگری و رشد حبابی قیمت املاک

*کمک به تأمین مسکن گروه های کم درآمد و اقشار ویژه

*کمک به تحقق اهداف توزیعی و کم کردن و یا دست کم حفظ اختلاف طبقاتی

*تحقق برنامه های توسعه بخش مسکن

*کمک به تثبیت بازار مسکن استیجاری و تثبیت اجاره و مالاً تورم

*رعایت اصول علمی و ارزشی حاکم بر نظام مالیاتی در بخش مسکن

نتایج این مطالعه نشان داده هست؛ یکی از ابزارهای مهم سیاستی کنترل نوسانات بخش مسکن ابزار مالیات منفعت سرمایه است که بکارگیری آن در کشورهای متفاوت عملکرد موفقیت آمیزی را بدنبال داشته هست. علاوه بر آن مالیات های مسکن نه تنها موجب زیاد کردن قیمت و اجاره مسکن نمی شود بلکه ابزار بسیار نیرومند در جهت کنترل قیمت و اجاره است.

همچنین در قسمتی از این گزارش کنترل سوداگری مسکن، کمک به تأمین سرپناه، تشویق دارایی مسکن غیر اختلال زا، عدم ممانعت از جابجایی نیروی کار به منظور برقراری کارایی در بازار کار، زیاد کردن ظرفیت مالیاتی، برطرف اثر دارایی مسکن در بدتر شدن اهداف توزیع درآمد به عنوان بخشی از آثار بافایده وضع مالیات بر عایدی سرمایه در املاک آورده شده است است.

لازم به ذکر است کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی طرح دو فوریتی اخذ مالیات بر عایدی سرمایه در حوزه املاک را مطرح کرده است و براساس اخبار و اطلاعات بیش از ۷۰ نماینده با امضای آن، موافقت خود را اعلام کرده اند.

همچنین پیش تر بعضی از دستگاه های دولتی و کارشناسان نیز به اجماع جهت دریافت مالیات بر عایدی سرمایه از سوداگران و برهم زنندگان بازار رسیده بودند.

گزارش پژوهشی تهیه شده است در معاونت اقتصادی وزارت اقتصاد تحت عنوان «پیشنهاد اصلاح مالیات بر املاک (با تاکید بر عایدی سرمایه) » در لینک در دسترس است.

واژه های کلیدی: بازار | کنترل | اقتصاد | مالیات | اقتصاد | اقتصادی | بازار کار | سرمایه گذار | سرمایه گذاری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz